100-vežaté potulky, časť prvá

Krížom krážom po Slovensku cestujeme často. V podstate sme každý víkend niekde inde. Sem tam sa nám však naskytne príležitosť zatúlať sa i niekde ďalej. A veru, inak tomu nebolo ani minulý rok, kedy sme pricestovali do nádhernej Prahy.
Toto prekrásne, bohémske mesto nám učarovalo natoľko, že sme ju v danom roku navštívili štyrikrát, z toho dvakrát sme v nej strávili viac ako týždeň a na konci tohto leta sme opäť neodolali a zase raz, sme do nej zavítali.

 

Praha je obrovské, miliónové mesto kde to stále žije, vždy je kam ísť a čo robiť. Nuda v Prahe proste neexistuje.
Ak ste túto “ Zlatú Krásku“ v ktorej to dýcha Gotikou, Barokom i Renesanciou ešte nenavštívili a chcete pár tipov, radi sa s vami podelíme o naše príhody a skúsenosti.

Naše postrehy sme rozdelili do niekoľkých kategórií a keďže je toho celkom dosť tak tento článok rozdelíme na dve časti. V prvej časti nájdete info o ceste do Prahy, o parkovaní a MHD. Nebude chýbať ani informácia o Pražskej karte či o jedle a tiež to, prečo sme článok nazvali 100-vežaté potulky. V druhej časti sa podrobnejšie zameriame na jednotlivé turistické záležitosti.

Na mnoho vecí v článku sme sa rozhodli priamo pridať odkazy, kde si môžete naštudovať podrobnejšie informácie, vďaka čomu nemusíte dlho hľadať. Môžete si tak svoj výlet do Prahy naplánovať ešte doma v pohodlí a v kľude, tak aby ste v obrovskom meste nestrácali čas zbytočnými presunmi hore, dole. Pamiatky ktoré prelinkované nie sú majú v texte uvedený svoj presný názov a teda si ich viete na nete rýchlo nájsť.

Cesta do Prahy

Tu sa ponúkajú skoro všetky možnosti dopravy.
Najkratšie a zrejme i najpohodlnejšie, no zároveň i najdrahšie je do Prahy letieť lietadlom. To sme zavrhli.
My, pre nás, autobus za možnosť absolútne nepovažujeme, no celkom zaujímavá by mohla byť cesta vlakom. Avšak, keďže neexistuje skoro  žiadna iná činnosť, ktorú by Terezka milovala viac ako šoférovanie, tak je teda nemysliteľné, aby sme do Prahy cestovali inak ako autom.
Ak ste na tom podobne, a rozhodnete sa toto veľkomesto navštíviť autom, pripravte sa na Sodomu-Gomoru na cestách. V Čechách prerábajú diaľnice a smerom od Brna sú mnohé úseky zúžené s omedzenou rýchlosťou a pred samotnou Prahou sa zvyknú tvoriť rozsiahle kolóny. Preto ak sa dá, cestujte v noci, cesty sú poloprázdne. A ak sa nedá tak k výpočtu času cesty od uja Googla si radšej prihoďte dáku tú hodinku naviac. A ešte taký malý tip, bacha na rýchlosť pri výstupe zo Slovenska a taktiež v okolí Brna, tam sa to hliadkami len tak hemží… 

Som v Prahe a čo teraz?

Skvelé! Hneď na začiatku odporúčame zbaviť sa auta. Ak ste do teraz mali pocit, že je to o držku, tak to nebolo nič v porovnaní s tým, čo by vás čakalo, keby ste sa rozhodli počas celého výletu presúvať po meste autom. Ako som už vyššie spomínala, Praha je miliónové mesto. Je plná. Plná obyvateľov a plná turistov. Cesty sú preplnené a dostať sa na prvú zelenú cez semafory je miestami nemožné. Parking v Prahe? No celé zle…Ak nechcete zaplatiť mastnú pokutu, treba si naozaj dobre všímať značenia, ktorým ako sme zistili, často ani miestni poriade nerozumejú.
 
O tom ako na pražské parkovanie si môžete všetko dôležité naštudovať TU.  Avšak, najlepšie čo môžete urobiť je auto odstaviť na niektorom záchytnom parkovisku a ďalej sa presúvať mestskou MHD. Pokiaľ netrváte na krytom parkingu, tak pre vás máme skvelý typ na parkovanie na vonkajšom stráženom parkovisku, kde za týždeň parkovania zaplatíte pár „kačiek“. Podrobné info nájdete TU.
Mimochodom, hovorí sa, že Pražská MHD je jedna z najlepších na svete a my na ňu veru nemôžeme povedať krivého slova.
 

Pražská karta

Ak patríte k človiečikom ako sme my, k dobrodruhom a bádateľom, ktorý celý deň skúmajú a objavujú, počas celého dňa sa túlajú kade tade a neskoro v noci od únavy padajú do postele tak Pražská karta bude pre vás to pravé. Túto kartu je možné si zakúpiť na dva, na tri a na štyri dni a vďaka nej máte vstupy do vybraných 60 pamiatok a múzeí zdarma. Máte tam zľavy na Pražský hrad, okružnú plavbu, vyhliadkovú jazdu a mnoho, mnoho iného. Zároveň je ku karte celkom dobrá aplikácia a taktiež obsiahla brožúrka obsahujúca informácie o rôznych pamiatkach. Žiaľ oproti roku 2018 z tejto karty vyňali MHD, čo je fakt škoda.
Inak podrobné info o tejto karte a taktiež možnosť ako si ju zakúpiť nájdete na tejto stránke.
 

Jedlo, jedlo, jedlo

Hneď prvý večer sme natrafili na Francúzsky gastronomický festival priamo na Kampě.
Dlhá, úzka ulička, ktorá sa kľukatila pomedzi stánky bola zdobená pestrými vlajočkami a svetielkami. V pozadí hrala príjemná francúzska hudba a atmosféra bola naozaj očarujúca. Stánky plné všakovakých vín a syrov, sušených šuniek, ovocných olejov a octov a kdejakých iných francúzskych špecialít. Všade kopec debatujúcich, smejúcich sa ľudí, povstávajúcich pri stánkoch či sediacich priamo na chodníku, degustujúcich všakovaké lakotinky. No čo vám poviem, boli sme očarený a náramne nám chutilo. Neodolali sme a doniesli sme si domov čučoriedkový ocot, ktorý pridávame do šalátov. To vám je bašta!
Francúzsky trh sa koná každoročne a ak sa chete dozvedieť viac tak kuk sem.
Rôznych gastronomických festivalov sa v Prahe koná mnoho.
Vieme napríklad i o Ázijskom festivale kultúry a gastronómie, ktorý sa nám žiaľ nepodarilo absolvovať, ale v budúcnosti to máme určite v pláne. O tomto konkrétne sa dá viac informácií dozvedieť TU.
Ázijský sme síce nestihli, ale za to sme zažili Africký festival jedla a kultúry, ktorý sa konal v botanickej záhrade. Opäť na nás čakali rôzne tradičné šmakotinky, naozaj zaujímavá káva a tentokrát i rôzne „prednášky“ a vystúpenia. Mimoriadne boli predovšetkým ukážky tradičných afrických tancov oslavujúcich jednotlivých afrických bohov. Tie nás zaujali natoľko, že nás ani obrovské letné horúčavy, a páliace slnko neodradili.
V Prahe, sa dá kde tade dobre najesť, odporúčame však sledovať užívateľské hodnotenia.
My sme sa zamerali na sieť reštaurácii Potrefená Husa. Týchto husí je po Prahe roztrúsených niekoľko a každá z nich má inú výzdobu a iný jedálny lístok. Okrem jednej, ktorá sa nachádza na spodku v nákupnom centre na Anďelovi, sme sa vždy perfektne najedli. Keď už sme pri tom Anďelovi, tak tam nájdete aj výbornú mexickú reštauráciu Hombre Del Mundo, kde odporúčame dať si k jedlu i miešaný drink. Ponuku majú veru poriadne pestrú.
 
Ak ste mačkomily tak kúsok od Anďela nájdete i rozkošnú mačaciu kaviarničku, no ak vás honí mlsná a máte chuť na zákusok, tak určite navštívte Ovocný světozor. Luxusné koláče a torty, zmrzliny, ovocné nápoje, obložené misy a mnoho iného, sa postará o to, že si zaručene nebudete vedieť vybrať. A fakt vám neodporúčame ísť tam hladný. Ovocný světozor má až 10 prevádzok kade tade po Prahe a bližšie info a adresy nájdete na ich stránke.
 
Že sladké nie je pre Vás? Nevadí. Ak patríte medzi mäsožravcov, určite si prídete na svoje v parádnej mäsiarni Naše Maso, ktorá sídli na Dlouhej ulici v pasáži. Pozor, toto však nie je obyčajná mäsiareň. Je to zároveň reštaurácia. Okrem toho, že tu majú snáď všetky druhy mäsa, šuniek, škvariek či párkov, ktoré si môžete kúpiť, tak z mäsa ktoré si kúpite vám rovno vedia pripraviť famózny stejk, alebo si môžete vybrať ich bohatej dennej ponuky špecialít, ktorú každý deň obmieňajú. Pivo si načapujete sami, chlebík je domáci a mäso je výhradne z českých chovov. Nachádza sa tam i pár stolov pri ktorých môžete spokojne papkať. A ak sa Vám neujde miesto pri stole, z vonku, pozdĺž mäsiarne je dlhý pult pri ktorom sa dá najesť a hoc treba pri pulte stáť, tak toto určité nepohodlie môže kompenzovať vskutku zaujímavý pohľad do útrob tohto skleneného podniku, kde vidíte ako sa mäso rozburáva a pripravuje. A len tak mimochodom, majiteľ pochádza z Banskej Bystrice. Zaujal vás podnik Naše Mäso? V tom prípade, sa všetko potrebné dozviete TU.
 

Vždy v sobotu do obedu sa v Prahe koná aj niekoľko farmárskych trhov. Za nás, sú tie najlepšie určite na brehu Vltavy – na Náplavke.
Sme presvedčený, že tu si každý nájde to svoje. Mäsožravec i vegetarián, či vegán. Z rôznych kútov republiky sem pricestujú farmári so svojím ovocím, zeleninou či kvetmi. Nájdete tu predajcov so smoothie i s ovocnými šťavami, rastlinnými mliekami či domácim pečivom ako sú rôzne koláče a chlebíky. Predajcovia rôznych pomazánok či orieškov, syrov a mäsa sú tu tiež. Nájdete tu i morské potvory, a tak si môžete nie len pochutiť na lastúrach, ale i kúpiť chápadlo z chobotnice. Obďaleč vám zasa urobia burger, pečené zemiaky či Falafel…. a do toho vám budú koncertovať rôzny umelci. Atmosféra je tu absolútne jedinečná. Oplatí sa to vidieť, zažiť a hlavne ochutnať.

 
K jedlu patrí neodmysliteľne i pitie. Nedať si v Prahe pivo by bol snáď až hriech. Výber je obrovský, no bacha na to aké si vypýtate. Lebo veľké, je proste veľké…
Keď nám ho pod Orlojom priniesli, pochopila som prečo sa čašník dvakrát uistil, či ozaj veľké….
Jasné, že som to dala ako PANI :)) ,ale pomedzi to som zrejme stihla pobaviť i miestneho umelca, ktorý na počkanie vystrihuje z papiera vašu siluetu. Takáto záležitosť je na predaj, ja som ju však dostala 🙂 Tvorbu tohto pána si môžete pozrieť TU.

 

100-vežatá

Praha rozhodne nie len o jedle a pití….Nazývajú ju 100-vežatá, alebo aj Mesto tisícich veží. 
Prečo?
Nuž, vylezte na niektorú z veží a pochopíte. A my veru radí lozíme. Hneď naše prvé kroky smerovali na vrchol Prašnej brány, ktorá v minulosti slúžila i ako sklad strelného prachu. Preto to meno. V každom prípade, dnes je z nej perfektný pohľad na celé mesto.

Určite nevynechajte ani Svätomikulášsku mestskú zvonicu, ktorá bola poslednou vežou v Prahe, ktorá v minulosti ohlasovala požiare a v 60-tych rokoch minulého storočia ju využívala ŠTB ako pozorovateľňu pre sledovanie západných ambasád sídliacich v okolí a isto nie len ich…. Zvonica je počas leta otvorená do neskorého večera, a tak v prípade, že ju navštívite po zotmení, naskytne sa vám pohľad na nádherne vysvietené nočné mesto. Vo veži nechýbajú ani orienatčné tabuľky s informáciou na akú budovu sa práve pozeráte a priamo vo vrcholku veže, vám premietnu i niekoľko minútovú scénku z výmeny smien ŠTB, počas sledovačky.

Odporučili by sme vám navštíviť taktiež Petřínsku rozhľadňu, ktorá patrí medzi neodmysliteľné dominanty Prahy. Bola postavená ako voľná kópia parížskej Eiffelovky v pomere 1:5 a jej vrchol sa nachádza v rovnakej nadmorskej výške ako vrchol Eiffelovej veže. Vedie na ňu skoro 300 schodov a pokiaľ na ňu pôjdete za jasného počasia užijete si z nej výhľad nie len na Prahu.
Apropo nám na nej fučalo tak veľmi, že sa celá kyvotala.
 


Keď už budete na Petříne, navrhujeme vám navštíviť i Štefánikovu hvezdáreň, ktorú považujeme zatiaľ za najzaujímavejšiu hvezdáreň v akej sme boli.
 
Určite nevynechajte ani zrkadlové bludisko, ktoré vypadá z vonku ako malý hrad, no ukrýva v sebe chodby plné zrkadiel a na záver i niekoľko miestností s krivými zrkadlami, kde si užijete kopec zábavy.
 
Ak už máte toho chodenia dosť, cestou dolu (samozrejme i cestou hore) môžete využiť pozemnú lanovku, ktorá končí na zastávke Újezd, z kade sa plynulo viete napojiť na mestskú MHD.

Túžite po naozaj dokonalom výhľade na Prahu? Nuž v tom prípade nevynechajte návštevu Televíznej veže Žižkov, ktorá je štvrtou najškaredejšou stavbou na svete a so svojimi 216-timi metrami je zároveň najvyššou stavbou v Prahe. Otváracia doba do 24:00 a panoramatický 360 stupňový výhľad v noci na rozsvietené mesto je doslova magický. Treba sa však pripraviť na drahšiu cenu vstupenky, pričom za jeden lístok pre dospelého zaplatíte okolo 250kč.

Dúfam, že vás naše postrehy zaujali a váš výlet sa vám tak bude plánovať o čosi ľahšie.

Čoskoro sme tu s druhou časťou. 🙂

Tete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.