Mám alergiu na chirurgickú oceľ.Skutočne je to však tak?
Od roku 2015 chodievame pravidelne po rôznych trhoch a handmade akciách. Každý týždeň sme niekde inde. Za toto obdobie sa v našom stánku s Krasotikami prestriedalo skutočne obrovské množstvo zákazníkov.
Často, dokonca by som povedala, že čoraz častejšie sa stretávame s vetou typu:
“ Och také krásne náušničky máte, tak veľmi by som ich chcela nosiť ale nemôžem, mám alergiu. Môžem nosiť len zlato a striebro.“
Vidíte sa v tejto vete?
Tak zbystrite pozornosť a poďme sa na túto problematiku spoločne pozrieť. Aby ste pochopili túto problematiku začneme úplne od začiatku a v krátkosti sa pozrieme na alergiu. Následne si povieme kľúčové informácie k jednotlivým kovom používaným na výrobu šperkov a teda k zlatu, striebru, bižutérnemu kovu a na záver sa vrhneme na chirurgickú oceľ.
- Alergia
- Nikel
- Meď
- Mosadz
- Chróm
- Kobalt
V drvivej väčšine prípadov sa alergia prejavuje na koži, ktorá so šperkom prichádza do styku. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k celkovej nevoľnosti.
Kožné reakcie pri alergii na šperky:
- Začervenanie kože
- Svrbenie, extrémna suchosť
- Pálenie a štiepanie
- Šupinatenie
- Pľuzgiere
- Vyrážka
- Tmavé škvrny
- V prípade náušníc môže dôjsť k hnisaniu dierky a zvýšenej bolestivosti ušného lalôčika
Príznaky alergie na kovy sa väčšinou začnú prejavovať maximálne do dvoch dní od prvého nasadenia šperku. Môžu sa ale objaviť aj po dlhšom nosení, čo je spôsobené opotrebovaním ochrannej vrstvy šperku. Koža potom môže prísť do styku s niklom alebo inou prímesou.
Viac o alergii si povieme v nasledujúcom článku. Napríklad aj to ako sa dá s takouto alergiou pracovať a ako ju prekabátiť.
Keď už vieme čo je to alergia a čo ju spôsobuje, poďme sa pozrieť na jednotlivé kovy.
- Zlato
Zlato je chemický prvok vyskytujúci sa v prírode v rôznych formách, akými sú napríklad pliešok, drôtik, okruhliak alebo tzv. šupinka. Vyniká sýtou kovovo žltou farbou a tiež je celkom ťažké. Jeho výnimočnosť tkvie vo vysokej odolnosti voči korózii, pôsobeniu kyselín a lúhov a ďalším vplyvom prostredia. Naopak jeho nedostatkom je relatívna mäkkosť. Vďaka tomu si tiež kedysi športovci mohli overiť uhryznutím do medaily jej pravosť. Ak na nej zostali viditeľné odtlačky zubov, bola z čistého zlata. Pre výrobu šperkov sa však rýdze zlato takmer vôbec nevyužíva. Šperky by sa zdeformovali a nedali by sa dobre vyleštiť. Riešením je legovanie čiže miešanie zlata s ďalšími kovmi. Je to proces, pri ktorom sa taveniny zlata a ďalších kovov spoja za špecifických podmienok a v presne danom pomere.
V šperkárstve sa najviac využíva 14k zlato, ktoré nesie označenie 585/1000. To znamená, že obsahuje 58,5 % rýdzeho zlata a 41,5 % ostatných kovov. Obdobne 18k zlato s označením 750/1000 obsahuje 75 % zlata a 25 % prímesí. V zahraničí sa bežne predávajú aj šperky s nižšou rýdzosťou, s ktorou sa môžete stretnúť aj u niektorých starožitných šperkov.
Zlato v šperkárstve nie je čistý kov je to zliatina. Zliatina, kde sa na docielenie rôznej tvrdosti ako aj rôznej farebnej úpravy využívajú v rôznych pomeroch predovšetkým látky ako je meď, nikel, zinok, paládium a striebro. V stopových prvkoch sú tam aj ďalšie látky.
- Striebro
Striebro je ušľachtilý kov ktorý sa na výrobu šperkov používa už od staroveku. Avšak rovnako ako zlato ani striebro sa na výrobu šperkov nepoužíva čisté ale opäť sa jedná o zliatnu.
Rýdza forma striebra je pre použitie v šperkárstve príliš mäkká a môže sa ľahko poškodiť alebo zdeformovať. Preto sa často mieša s ďalšími kovmi, ktoré zlepšujú jeho tvrdosť a odolnosť. Do striebra sa spravidla pridáva meď a nikel a na základe ich pomeru sa určuje rýdzosť ušľachtilého kovu.
Šperk potom získa určitú puncovú značku, ktorej číslo vyjadruje kvalitu striebra.
Vedľa najčastejšie sa vyskytujúcich puncov striebra 925 a 999 sa objavuje aj striebro s puncom 900, ktoré sa predtým používalo na výrobu klenotov. Číslo 800 označuje striebro na predmety dennej potreby (napríklad príbory).
Najčastejšie sa stretnete s puncovou značkou 925 – Sterlingové sriebro. Jedná sa o zliatinu, ktorá obsahuje 92,5% rýdzeho striebra a 7,5% prímesi ktorých súčasťou je opäť aj nikel a meď.
-
Niklové striebro (nickel silver) – Bižutérny kov – Mosadz
Niklové striebro má so skutočným striebrom spoločný iba názov. V skutočnosti sa jedná o zliatinu 60% medi, 20% niklu a 20% zinku a šperky z nej vyrobené sú iba bižutéria. Niekedy sa predáva pod názvami nemecké striebro (German silver), Alpaca Silver alebo Argentan Silver. Pretože je veľmi lesklé a jasné, môžete si ho s pravým striebrom ľahko pomýliť. Šperky z mosadze sa totižto často poťahujú zlatom či striebrom, takže sa s ňou môžete stretnúť predovšetkým u bižutérnych šperkov aj známich šperkárov.
To, že je v klenote mosadz obsiahnutá, spoznáte jednoducho. Po dlhom kontakte s kožou a potom totiž zozelenie. Taktiež vaša pokožka zozelená až sčerná.
Výroba bižutérnych šperkov je extrémne obľubená. Mosadz je totižto veľmi lacný materiál a tak náklad na výrobu nie je vysoký. Je mäkká a poddajná, ľahko sa s ňou pracuje. Dá sa jednoducho odlievať, ohýbať, tvarovať a dokážete s ňou docieliť prakticky akýkoľvek tvar. Následne sa dá jednoducho pokovovať, čiže potiahnuť tenučkou vrstvou zlata či striebra vďaka čomu šperk vypadá naozaj efektne avšak stále je vyrobený z extrémne aleregénnych materiálov. Vôbec Vám nemusia vadiť a v tom prípade ste šťastný človek a môžete dať na seba prakticky hocičo alebo ste ten piaty človek, ktorého telo na tieto zložky bude reagovať.
Teraz keď už viete čo presne je to zlato, striebro a čo bižutérny kov a že ani v jednom prípade sa v šperkárstve nejedná o čistý kov ale o zliatiny, možeme sa vrhnúť na materiál s názvom Chirurgická oceľ.
- Chirurgická oceľ
Mnoho predajcov ponúka šperky z chirurgickej ocele, je to také moderné slovné spojenie. Ale nie vždy je jasné, čo sa u ktorého predajcu za chirurgickou oceľou schováva.
- Farebná stálosť – na svetle šperky z chirurgickej ocele nemenia farbu, majú svoju vlastnú UV ochranu, ktorá zabraňuje farebným zmenám spôsobeným vplyvom svetla.
- Vysoká tvrdosť – materiál z ocele je dostatočne tvrdý, neohýna sa (v závislosti od hrúbky), ani neláme.
- Povrchová odolnosť – povrch je odolnejší proti poškriabaniu ako iné mäkšie kovy ako napríklad striebro alebo zlato.
- Hypoalergénne zloženie – chirurgická oceľ AISI 316L je vhodná pre ľudí, ktorí trpia alergiou na ostatné kovy, nereaguje totiž s telesnými tekutinami, neuvoľňuje jednotlivé zložky kovu do kože alebo tela. Je teda vhodná pre osoby, ktoré sú alergické na ostatné kovy práve kvôli kľúčovej zložke s názvom molbyden.
- Ľubovoľné sfarbenie ocele – oceľ je možné farbiť technológiou PVD na ľubovoľný farebný odtieň, na farbenie zlatých odtieňov sa používa technológia IPG – pozlátením červeného alebo žltého zlata. Navyše pozlátenie IPG ionizáciou je najkvalitnejší spôsob pozlátenia, ktorý zachováva pozlátenú vrstvu.
- Rôznorodá povrchová úprava – výhodou chirurgickej ocele je rôznorodosť opracovania povrchu. Chirurgická oceľ môže mať lesklý, brúsený alebo matný povrch.
- Antikorózna vlastnosť – chirurgická oceľ AISI 316L je vysokoodolná proti kyselinám a korózii. Patrí medzi druhy ocele, ktoré sú odolné proti pôsobeniu vody (sladkej aj slanej) a potu.
Chirurgická oceľ 316L sa však nepoužíva len v šperkárstve ale ako napovedá názov aj v medicínskom odvetví. V súčasnosti sa z tejto ocele vyrábajú chirurgické skalpely. Je to práve kvôli hypoalergénnym vlastnostiam, vysokej tvrdosti a odolnosti. Chirurgická oceľ 316L nie je náchylná na poškodenie, má dlhú životnosť, je vysokoodolná proti kyselinám a korózii.
Tu si môžete povedať, že to je presne váš prípad.
Je to však naozaj tak?
Ste tak veľmi silno alergický na nikel, že vám vadia aj jeho nízke hodnoty?
Operovali vás niekedy? Skalpel z rovnakého materiálu preniká vašou pokožkou a prichádza do kontaktu, nie len s vašou pokožkou ako šperk ale preniká cez ňu, prichádza do kontaktu s vašou krvou, svalmi, vnútornosťami.
Zlato a striebro taktiež obsahujú nikel. Vadia vám zlaté a strieborné šperky?
V závere tohto článku by som rada upozornila, že nie som ani doktor ani chemik. Sú to moje dlhoročné poznatky a skúsenosti. Informácie som taktiež čerpala z mnohých článkov na interete a snažila sa ich overovať. Sama som silný alergik a už ako malá som nemohla nosiť ani zlato. Moje uši sa zapaľovali a hnisali. Počas strednej školy som však veľmi túžila nosiť trendy šperky a cez bolesť, opuchy a hnis som sa rozhodla sihanuť po lacnej bižutérii. Dostala som sa do stavu kedy som sa svojich uší nemohla skutočne veľmi dlho ani dotknúť. Bolo to príšerné. A i tak som sa snažila si náušnice nasadiť. A priznám sa, nenariekala som pre to, že si ničím zdravie a reálne ma to nesmierne bolí ale preto, že si nemôžem dať šperky.
Po škole, keď som šperky začala vyrábať a zistila som, že existuje Chirugická oceľ 316L a že mojim ušiam nevadí ani trošičku, moje srdce zaplesalo.
Ja skutočne veľmi dobre rozumiem ženám, ktoré túžia po nádherných šperkoch.
Preto sme sa rozhodli, keď budeme na trhoch, darovať jedno náušnicové zapínanie každej dáme, ktorá nám povie o svojich trampotách s alergiou. Aby si ho mohla v pohodlí a kľude domova, bez nátlaku vyskúšať a dlhodobo ponosiť aby tak mohla zistiť či jej skutočne vadí chirurgická oceľ s označením 316L.
Môžete mať skúsenosti s chirurgickou oceľou, môže vám vadiť ale je tu veľmi veľká šanca, že oceľové šperky, ktoré vám robili problémy boli v skutočnosti z nereze alebo inej kvality a tým pádom obsahovali viac niklu.
Naše Krasotinky vyrábame od roku 2009 za celé toto obdobie sa nestalo, že by sme mali zákazníčku, ktorá by nám povedala, že jej ušiam naše náušnice vadia. Naopak, máme množstvo takých, ktoré sú rovnaký prípadako ja a zistili, že chirurgická oceľ 316L im vôbec neprekáža.
Rozdiel v oceli voľným okom nevidíte. Preto treba kupovať šperky od šperkárov ktorým dôverujete obzvlášť ak ste alergici.
Pokiaľ nás stretnete na trhoch, pristavte sa, radi vám jedno náušnicové zapínanie darujeme a samy si vyskúšate a overíte ako na tom vaše ušká sú.