Poľské táračky

Ako sa už u nás stalo tradíciou, aj tohto roku sme sa boli vyblázniť v Energylandii.
Energyladia je najlepší zábavný park v okolí a pre nás je to, to pravé makové.
Čo však už bolo menej makové, bol ten neskutočný hic…
 
Teplo na zbláznenie, obláčka skoro žiadneho a vetríku už tobôž nie…Veľmi rýchlo nám to však prestalo vadiť keď sme zistili, že tentokrát je Energylandia skoro prázdna. Okrem milovaného Hyperionu, sa skoro nikde nečakalo.

Koľkokrát sme obehali všetky roller coastery snáď ani nespočítam, no zaiste to bolo viac ako za predošlé dva roky dohromady…
 

Všetko to teplo,behanie a „lietanie“ nás vyšťavil natoľko, že sme sa po prvý krát rozhodli navštíviť aj kaskadérske a ohňové show. A veru, musíme uznať, že sú fakt premakané!

Tentokrát, môžem slobodne povedať, že sme si Energylandiu užili plnými dúškami so všetkým čo ponúka, a to vrátane hnusného umelého nápoja plného divných želé guličiek, ktorý razom skončil v koši. Ešte, že sme mali so sebou camelback…

 
Minulý rok sme v Oswienčime objavili krásnu, novú vilu, kam sme sa radi vrátili aj tentokrát. Večer sme ukončili prechádzkou a parádnou večerou v neďalekej reštaurácii.
Jediné, na čo by sa dalo posťažovať je značné množstvo komárov, ktoré nám po večeri znepríjemnili cestu do vily.
Druhý deň, sme sa po výdatných raňajkách vydali smer Katowice.
Katowice nie sú typická turistická destinácia. Je to obrovské, industriálne mesto, kde sa ťaží čierne uhlie.
 
Hneď prvé príjemné prekvapenie nás čakalo keď sme odparkovali auto v jednom z nákupných centier.
Parkovanie je tam úplne zadarmo a to vrátane podzemných garáží, ktoré sú otvorené až do 23:00, hoc sa nákupné centrum zatvára o 21:00.
Obchody nás ani jedného moc neberú, ale toto centrum nás milo prekvapilo nie len v parkovaní, ale i vo svojom dizajne. Poňaté bolo industriálne tak ako celé mesto.
 
V Katowiciach sa tiež nachádza obrovský lesopark. A keď vravím obrovský tak myslím fakt obrovský. My sme v ňom strávili viac ako 9 hodín a to sme sa vôbec nedostali na jeho odľahlé okraje, kde sa okrem iného nachádza planetárium, lanový park či skanzen. Taktiež tam nájdete nedávno zmodernizovaný štadión, bazény či veľký tanečný kruh.
 
Na začiatku lesoparku sa nachádza menší zábavný park. Ten je však vhodný predovšetkým pre rodiny s deťmi a s Energilandiou sa nemôže zrovnávať.
Uprostred parku sa nachádza krásna ZOO. Je väčšia ako bratislavská no menšia ako tá v Prahe. Avšak je naozaj jedna z top v akých sme boli.
 
Vstupuje sa do nej cez nádhernú kamennú bránu zo XIX storočia.
V zámockom duchu sú vybudované aj chodníčky, ktoré miestami skrášľujú kríky, upravené do podoby zvierat. Je tam krásne čisto, zvieratá majú veľké, poriadené výbehy a vedenie ZOO stále zveľaďuje a buduje nové priestory pre zvieratá.
Na túto ZOO si určite treba vyhradiť aspoň tri hodiny a to s tým, že sa nezastavíte v Dinoparku.
Čo by tam však chcelo doplniť je aspoň jedna poriadna reštaurácia. Tá tam rozhodne chýba. Nájdete tam totiž asi len dva smiešne bufetíky kde okrem keksíkov, nanukov a čipsov zoženiete len presmažené, mastné hranolky a gofru.
 
Po návšteve ZOO nám poriadne vyhladlo a ujo Google povedal, že na druhom konci parku sa nachádza famózna reštaurácia.
Ponad park ide aj lanovka, ktorou sa môžete previezť z jednej strany na druhú, ale keďže sme boli zhruba v polovici jeho promenády, povedali sme si, že to prejdeme pešo.
A dobre sme urobili.
Park je nádherný.
Sú v ňom vybudované chodníky a po okrajoch promenády sú cesty, ktoré sú značené zvlášť pre cyklistov a korčuliarov, bežcov a rýclochodcov.
Každých pár metrov nechýbajú lavičky a smetné koše. A hoc je tam roztrúsených plno bufetíkov a cukrárničiek, tak nikde nie žiaden bordel či smeti na zemi.
Zeleň je bujará, no upravená a nachádza sa tam mnoho krásnych fontán vo zvieracích podobách.
 

V druhej polke parku nájdete veľké jazero, kde môžete rybárčiť, alebo sa plaviť v prenajatom motorovom člnku.

Jedna, veľká časť parku je vyhradená pre rozárium, ktoré je plné najrôznejších ruží, kvetinových záhonov, potôčikov a krásnych zákutí.
Obďaleč sú vybudované ohniská a altánky.
 
A doslova to tam žije.
Je tam kopec športovcov- bežcov, cyklistov, korčuliarov. Stretávajú sa tam ľudia a spoločne cvičia Jógu či Thajči. Nájdete tam posedávajúcich dôchodcov i rodiny s deťmi a kopec psov. No i napriek tomu môžete natrafiť na divého zajaca.

Čo Vám poviem proste prekrásny, prekrásny park, ktorý nás neskutočne očaril. Nikdy by sme is neboli pomysleli, že 9 hodín nám nebude dosť….

Ak poriadne pohľadáte, tak sa Vám môže podariť nájsť naozaj parádne ubytovanie.
Nám sa podarilo cez Booking, nájsť asi to najprepychovejšie ubytovanie v akom sme boli, za polovicu originálnej ceny. Celý hotel bol obrastený brečtanom, vďaka čomu pôsobil naozaj čarovne.

Apartmán mal 30 metrov štvorcových a zariadený bol v talianskom štýle. Krásna kúpelňa, pohodlná posteľ a pekný výhľad, nám však nezabránili ísť sa ešte neskoro večer potúlať do mesta.

Hoc bol štvrtok asi tak 23:00 tak v neďalekom mestskom parčíku to žilo. Bary boli otvorené, lavičky obsadené a vonku sa premietal film. Katowice aj takto neskoro večer, počas pracovného týždňa žili príjemnou atmosférou. A veru, len únava nám nedovolila objavovať nočné mesto ďalej.

Nasledujúci deň nás čakala cesta domov, a tak sme sa po chvíli odobrali užiť si luxus našej prepychovej izby.
Byť v takomto apartmáne ubytovaný dlhšiu dobu, môže byť veľmi príjemná záležitosť i keď definitívne by sme museli požiadať ešte o jednu perinu.
V apartmáne sa totižto nachádzal len veľký, francúzsky paplón. A hoc sme sa pod neho krásne dvaja zmestili, Vojtíkovi sa voľáko nepozdávalo, že po tom ako som sa pekne uložila a zakutrala do paplónika, mu ostala polka zadku vonku. Darmo niet nad vlastnú perinu.
Druhý deň, nás čakali kráľovské raňajky a hneď po nich sme sa odobrali objavovať mesto.
Neostávalo nám už veľa času, ale rozhodli sme sa ho využiť na maximum.
Najskôr sme si išli pozrieť kultúrne centrum.
To zahŕňa Medzinárodné kongresové centrum, budovu Národného orchestru Poľského rozhlasu a samozrejme nemôžeme zabudnúť na Spodek.
Spodek v poľštine znamená podšálka a v tomto prípade sa jedná o viacúčelovú arénu, ktorá okrem iného zahŕňa aj klzisko, tri parkovacie domy, hotel či posilovňu.
 
Oproti Konresovému centru nájdete Sliezske múzeum. Je to veľkolepo komcipované múzeum v priemyselnom prostredí bývalých baní.
Čas, nás neúprosne tlačil, pretože domov sme sa nutne museli vrátiť do 18:00 a poľský šoféri sa dokážu neuveriteľne vliecť a zavadzať. A tak, sme sa len pomotkali po areály a užili si výhľad z ťažnej veže.
Určite sa sem raz chceme vrátiť a múzeum si riadne pozrieť. Je to pre nás niečo naprosto fascinujúce.
 
Na záver musím povedať, že to bol opäť jeden perfektný výlet.
Že Energylandia v Zatore je top, to sme samozrejme vedeli. Tohto roku sme ju navštívili už po tretí krát. Že v Oswienčime môže byť veľmi príjemne, to sme už tiež po predošlých skúsenostiach vedeli, ale že nám tak náramne učarujú Katowice, to by sme si veru neboli mysleli.
Je to naozaj jedno krásne industriálne mesto. Netreba ho zrovnávať s Krakovom, je to niečo úplne iné.
Mesto je čisté, upravené a nájdete v ňom mnoho miest, ktoré sú vybudované za účelom oddychu počas dňa a estetiky.
Na Sliezsky lesopark si treba vyhradiť dva možno aj tri dni ak ho chcete prejsť celý a užiť si všetko čo ponúka, bez naháňania sa.
Katowice naozaj majú čo ponúknuť.
 
Poliaci sú príjemní, zhovorčiví ľudia a bez problémov sa s nimi môžete rozprávať slovensky a oni vám budú odpovedať poľsky. Stačí sa pozorne započúvať a budete si rozumieť. Sem tam si treba pripraviť anglické slovíčko, lebo napríklad slovu raňajky fakticky nerozumejú. Ale takých slov, ktorým by mali problém v bežnej komunikácii porozumieť naozaj nie je veľa.
Ako som už spomínala, Poliaci sú pomalí šoféri, zavadzajú a obehnúť ich je miestami nad ľudské sily, pretože sa často na ceste nachádza zdvojená plná čiara. 
A hoc majú mimo obce štandardne 90-tku tak sú mnohých dlhánskych úsekoch značky so 70-tkou, pričom oni tam idú tak 60….
Paradoxne na štvorprúdovej diaľnici sa u nich môže jazdiť 140 km/hod a kde tu zrazu z nenazdajky je skrz diaľnicu prechod pre chodcov a veru, nie jeden…
Zvláštne…
Nuž, ale však oni vedia…
 
Poľsko, tešíme sa na ďalšiu návštevu! O rok sme tu zas a možno aj skôr!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.