Vzor poľský / vzor slovenský

Priatelia, radi by sme vám predstavili našu novinku, vzor Arkád.

Arkád je náš autorský vzor, ktorý vznikol ako naša osobná reakcia na obľúbený poľský vzor z Łowicz, z poľského mesta v Lodžskom vojvodstve. U nás môžete tento pestrofarebný vzor nájsť pod názvom Adalbert 1, Adalbert 2 a taktiež ich „súrodenca“, ktorý je (u nás) pod názvom Flavián.

Adalbert i Flavián sú bežne dostupný skoro vo všetkých fotobankách a normálne sa dajú zakúpiť. My, sme si licencie na tieto vzory zakúpili, a to v plnej forme, takže áno, môžeme ho používať i na ďalšie spracovanie a predaj. V našom prípade, sú to šperky a rôzne doplnky na ktoré tento vzor aplikujeme.

Adalberta i Flaviána máme v našej ponuke už veľmi, veľmi dlho a patrí a zrejme aj bude patriť medzi naše stálice. Avšak treba brať na zreteľ, že toto nie je slovenský vzor, tak ako sme uviedli vyššie je to poľský vzor. Túto informáciu uvádzame i v popise výrobkov so vzorom Adalbert i Flavián. Taktiež, na rôznych trhoch a handmade akciách, ak sa nás zákazník opýta odkiaľ vzor pochádza, tak mu túto informáciu radi poskytneme. V prípadoch kedy si zákazník nevie vybrať medzi viacerými vzormi, mu tiež povieme, ktorý vzor je z kade, aby mal všetky informácie, ktoré by mu mohli pomôcť sa rozhodnúť. A taktiež, pokiaľ hľadá rýdzo slovenský darček, ktorý poputuje do zahraničia, tak ho nie len upozorníme, že toto nie je slovenský vzor, ale ani mu nechceme dovoliť, aby si niečo v tomto vzore kúpil. To radšej nech nekúpi nič, ako by mal kúpiť Adalberta či Flaviána a prezentovať ho ako tradičný slovenský vzor.

Veľmi často sa stretávame s reakciami, že síce je Adalbert nádherný vzor, ale to čo sa zákazníkom na ňom najviac páči je jeho farebnosť.

Tak nám vznikla v hlave myšlienka….
Myšlienka, aby sme vytvorili vlastný vzor, ktorý by bol rýdzo slovenský a zároveň by bol Adalbertovi podobný.

Dlho sme dumali, hľadali formu ako to urobiť, a to i po technickej stránke i po tej vizuálnej, aby mal náš vzor podobné prvky ako poľský vzor, ale zároveň, aby to nebola jeho kópia s malou obmenou. S prestávkami nám to trvalo skoro rok. Rok než sme sa dostali do finále. Samozrejme sme na ňom reálne rok nepracovali i keď skoro každý deň naše myšlienky zabehli i k nemu.
Najskôr sme si museli premyslieť ako by mal vzor vypadať, a tak nám začali hodiny a hodiny študovania a hľadania inšpirácií.

Tesne pred letom minulého roku sme sa pustili do kreslenia jedného vzoru, dokonca sme ho i nakreslili a spracovali. Po tom, ako sme ho nasublimovali na hrnček sme zistili, že to vôbec nie je ono.

Nuž čo? Nuž nič…

Neostávalo nám nič iné len ísť znova pekne od začiatku. Opäť hľadať, študovať a v mysli si vytvárať nový vzor, ktorý by bol ten pravý.

A prišlo leto a i odišlo leto a bola jeseň a….


A asi tak v polke jesene to prišlo, ten správny nápad, ako by mal náš vzor vypadať. Inšpirovali sme sa ornamentikou pána Štefana Leonarda Kostelničáka a celí natešení sme sa vrhli do kreslenia.
Už na začiatku nám však čosi vadilo. Vŕtalo a vŕtalo nám to mysľou a stále sme sa to snažili potlačiť, zamknúť do temnej truhlice a zahodiť kľúč. Ale nedalo sa. Furt sa ten hnusný pocit, tá škaredá myšlienka vynárala na povrch.
Viete čo sa nám nepáčilo, no nechceli sme si to priznať?
Nedokonalosť.

Keď sa pozriete z blízka na Adalberta, tak môžete vidieť, že jeho linky sú dokonalé.
Obliny dokonalo oblé, čiary dokonalo rovné, veľkosti jednotlivých dielikov súmerné, a to náš vzor ani z ďaleka nebol.
A ani byť nemohol…

Tušíte prečo?

Jednoducho pre to, že sme ho kreslili ručne. Hoc sme použili grafický tablet a pero, tak to stále bola ručná kresba a nie grafika. Kresba, hoc sebepresnejšia a krajšia, nikdy nebude tak dokonalá ako grafika.
Keď sme konečne boli ochotný pripustiť si tento fakt, tak bol náš vzor skoro hotový. Nebol škaredý, to veru nie. Veď u nás nájdete mnoho vzorov ktoré sú kreslené ručne a to priamo na papier, rôznymi technikami. Tentokrát to však nebolo, to čo sme chceli. My sme chceli Adalberta, len slovenského. A keď sme si toto pripustili, znova nám neostalo nič iné, len vzor zmazať a začať úplne od začiatku.

A tak sme sa pustili do študovania. Ani jeden z nás nie je grafik a okrem základných znalostí nášho tabletu a programu v ktorom sme pracovali sme nevedeli ani prd. Čakalo nás veľa, veľa hodín študovania a skúšania, miernej zúfalosti a občasného nerváčenia, než sme sa ako samoukovia čo to naučili. Ale podarilo sa a veru nás to začalo i baviť.

Prišla zima a my sme zatúžili po našom vlastnom, vianočnom folklórnom vzore. Prerušili sme pre to prácu na Arkádovi a pustili sme sa do našej folklórnej vločky, do Valdemara.

Vedomosti o tom ako ho vytvoriť sme za tie týždne od kedy sme si povedali, že sa proste naučíme robiť grafiku, ako tak mali. Nakoniec sa podarilo a vznikla naša prvá autorská grafika, naša folklórna vločka, Valdemar.

Jóóój, ale potrápili sme sa. Keby nás videl dáky grafik, veľmi by sa smial, verím, že by si i cvrkol tak veľmi by sa smial.
No podarilo sa. Valdemar je presne taký akého sme ho chceli a to bez najmenších kompromisov. Dobre bolo i to, že sme prácu na Arkádovi, kvôli Valdemarovi prerušili. Na Valdemarovi sme sa veľa, veľa naučili a následne sme to pri Arkádovi zúžitkovali.

A je to tu!

Skoro po roku vám môžeme predstaviť Arkáda, náš autorský vzor, ktorý pôvodne vznikal ako slovenská variácia na poľského Adalberta. Vo výsledku nie je rovnaký a ani veľmi podobný. Ale koncepčne vychádzal z podobných princípov. Výrazný hlavný kvet, prídavné bočné ale stále výrazné kvety, drobné súčasti, kvietky, lístky, guličky. Veselá farebnosť a tiež diamantové striedanie vzoru. V závere, nie je to náhrada krásneho, poľského Adalberta. Arkád, je samostatný, rýdzo slovenský vzor z dielničky Tete-Art, ktorý veríme, že dokáže zaujať sám o sebe, ale zároveň môže byť skvelou slovenskou alternatívou pokiaľ sa vám páči Adalbert, no túžite do zahraničia poslať pravý slovenský darček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.