Zlaďme sa

Keď chodíme po rôznych trhoch a handmade akciách, často sa stretávame s reakciou v štýle: Joooj, aké krásne vecičky tu máte, ja by som tak veľmi taký kúsok chcela, ale ja to nemám s čím zladiť. Poprípade, mne by sa to nehodilo.


Druhý prípad, vieme vyriešiť veľmi jednoducho. Stačí si našu krasotinku vyskúšať a nechať si od nás poradiť farebnú kombináciu, vzor i štýl. Od našich začiatkov, v roku 2013, už cez naše ruky prešlo mnoho klientiek a klientov a tak máme hromadu skúseností a vždy pre vás dokážeme spoločne nájsť či vytvoriť ten správy kúsok.

V prvom prípade, je to trošku zložitejšie. Na akciách na to nie je toľko priestoru, aby sme to mohli s našimi zákazníkmi prebrať a preto sme sa v Tete-Art pustili do vytvárania inšpirácii na outfit kde sa snažíme poukázať na to ako ľahko je možné naše krasotinky zladiť s bežným, každodenným outfitom, či outfitom na špeciálne príležitosti.

Pri ladení našich kúskov s oblečením za najdôležitejšie považujeme farby.

Farby sú azda prvá vec, ktorú si na druhom všimneme, preto zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní prvého dojmu.
Viete ako správne farby kombinovať tak aby váš outfit lahodil oku a pôsobil harmonicky?

Je len na nás, aké farebné kombinácie svojím oblečením vytvoríme. Farby oblečenia ktoré si obliekame, by mali vystihovať nás, našu podstatu, ale zároveň treba brať ohľad aj na situáciu na ktorú sa obliekame. Do práce či na rande? Do baru či do divadla?
Tam či onam, vždy platí pravidlo troch.

Ak kombinujete farby tak tri naozaj stačia. Ak sa rozhodnete kombinovať viac farieb, môže sa stať, že to preženiete. Jedna farba zas môže pôsobiť fádne. I keď povedzme si pravdu, to záleží….Od situácie, od konkrétneho človeka….Avšak troma farbami nič nepokazíte.

Ak sa rozhodnete držať pravidla troch, najlepšie čo urobíte, bude, že si rozdelíte farby na základe ich dôležitosti. Začnite s farbou, ktorá bude pre vás primárna. Tá určí farebný tón vášho oblečenia pretože bude zaberať najviac miesta. Druhá farba je sprievodná a zosilní efekt hlavnej farby. Malo by ísť o farbu veľmi blízku k hlavnej farbe, alebo by s ňou mala byť v kontraste. Treťou, je zvýrazňovacia farba, ktorá podčiarkne určité časti vášho outfitu. Vo väčšine prípadov je kontrastná k primárnej či sekundárnej farbe.

Malo by ísť o kontrastnú farbu… Blízka farba…Zvýrazňovacia farba… A to sú aké? O čom to vlastne hovorím?

Mám na mysli kruhové spekrum farieb.
Mnohí ľudia dokážu farby vyberať a ladiť intuitívne. Ak k nim tak úplne nepatríte, možno trošku tápete, alebo sa len chcete uistiť a potvrdiť si svoj farebný výber, tak siahnite po kruhovom farebnom spektre. Funguje ako naozaj skvelá pomôcka.
Pri zostavovaní harmonického outfitu je potrebné vyberať tie farby, ktoré spolu ladia. V kruhovom spektre sa nachádzajú vedľa seba, alebo ich delí jeden výsek. Ak túžite po kontrastoch, tak tie nájdete hneď oproti sebe.

Zvoliť môžeme i oblečenie zostavené z odtieňov jednej konkrétnej farby, ale tu treba obzvlášť dbať na dobrý výber doplnkov, aby celkový výsledok nepôsobil nudne.

Pri zostavovaní viacfarebného outfitu je dobré osvojiť si  pravidlo, podľa ktorého budete kombinovať len farby jedného druhu. To znamená, že ak bude Pastelová farba vašou hlavnou farbou, tak ju kombinujte len s pastelovými odtieňmi.
Nič nepokazíte ani kontrastnými farbami, napríklad nesmrteľnou, nadčasovou čierno-bielou klasikou.

Rôzne farebné kombinácie a farby vytvárajú rôzny dojem na ľudí.Preto ak chcete vyzerať:

Autoritatívne a energicky: noste tmavé farby, skombinované s tými najžiarivejšími odtieňmi. Žiarivé farby vám dodajú energickosť, tmavé zase autoritu. A ich spoločná kombinácia vám dodá dynamiku.

Mlado, veselo a plná života: kombinujte farby svetlé a stredne tmavé.  Dôležité je aby 1-2 farby boli „živé“, čiže nie neutrálne a fádne. Najviac veselo a optimisticky pôsobia teplé farby.

Profesionálne: Vytvárajte vyšší kontrast, noste stredne tmavé a bledšie farby spoločne s tmavšími. Takáto kombinácia vytvára dojem vážnosti a serióznosti. Rozhodne sa v tomto prípade vyhnite príliš krikľavým farbám na oblečení.

Dôstojne: Tu kombinujte stredne tmavé farby s tmavými farbami a kombinácii dodajte malé percento svetlej farby, ktorá vám dodá prvok elegancie.

Žensky, jemne a zraniteľne: Noste stredne tmavé a bledé tlmené farby a vytvárajte veľmi malý kontrast. Takéto farby budú pôsobiť jemne a veľmi žensky.

Sofistikovane a elegantne: V tomto prípade siahnite po sýtych farbách a vytvárajte veľmi malý kontrast. Zamatové a sýte farby vám dodajú eleganciu.

Formálne: Vyberajte si tmavé farby. Najtmavšie a najsýtejšie farby, ale nie príliš krikľavé a nápadné. Zaručia vám dojem formálnosti a odstupu. Námornícka modrá je univerzálnou farbou, ktorú na tento účel môžu využiť všetky farebné typy.

Ak viete, akým dojmom pôsobia rôzne farebné kombinácie, môžete svojím oblečením do určitej miery ovplyvňovať pocity a dojmy ľudí okolo vás. Napríklad ak vás čaká dôležitý pracovný pohovor, určite budete chcieť pôsobiť formálne a profesionálne. Zvoľte teda takú kombináciu farieb, ktorá vám tento dojem zaručí.

Náladu akú budete vyžarovať svojím oblečením, môžete ovplyvňovať i voľbou materiálu a jeho textúry. Napríklad jemné, mäkké a hladké materiály pôsobia romanticky, mäkko, poddajne a prívetivo, zatiaľ čo čierna koža pôsobí drsne a tvrdo.Samozrejme, ak plánujete svojím oblečením špeciálne zapôsobiť, nezabudnite zladiť nielen farby a materiál, ale aj strih šiat. I rôzne strihy môžu pôsobiť rôzne – uvoľnene, mladistvo, milo, jemne, žensky, či ležérne, športovo, maskulínne, alebo drsne.

Dúfam, že ste načerpali novú inšpiráciu. Všetky outfitové inšpirácie pravidelne pridávame na náš Instagram a až sa nám opäť nahromadia, tak môžme spraviť i ďalší článok.


Tete

 

Zdroj: Beáta Oravcová – Supervizáš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.