Hej Goraľu, nová kolekcia

Priatelia,

radi by sme vám predstavili prvú časť našej novej kolekcie s názvom:            Hej Goraľu.

Schválne píšem prvú časť kolekcie a nie kolekciu.
Vôbec sme si to takto nepredstavovali, keď sme sa do nej v októbri púšťali. Chceli sme ju predstaviť kompletnú, tak ako býva zvykom.

Žiaľ, táto pliaga, čo zúri po svete nám všetko veľmi skomplikovala, a tak vám našu novú kolekciu Hej Goraľu, ktorá bude úplne iná, ako to na čo ste pri   Tete-Art navyknutí, budeme dávkovať a predstavovať postupne.

 

Naša kolekcia, Hej Goraľu, bude prioritne zameraná na mužov. Neskôr však pribudnú i dámske šperky a doplnky, takže milé dámy, je sa na to tešiť.

V úvode som spomenula, že na kolekcii pracujeme už od októbra minulého roku. Avšak moje očarovanie goralskou kultúrou započalo už v mojom detstve.
Už ako dieťa a neskôr tínedžer som spolu s Pathfinderom (niektorý možno túto organizáciu poznáte) chodila každý rok v lete splavovať Dunajec a spoznávať jeho okolie. To blízke i to vzdialenejšie. Zo slovenskej i z poľskej strany. Minulý rok sme babie leto strávili v Zakopanom. Užívali sme si slniečka, architektúry, nárečia i kuchyne a v mysli sa mi postupne rodila myšlienka novej kolekcie.

Námetom sa mi stal Goralský znak, ktorý nájdete v rôznych obmenách. Pre Slovákov je snáď najznámejším ten od Kolárovcov. Mne však učaroval tento, ktorý sme na našich potulkách našli na jednom plote.

Po návrate domov som fotky nechala na pokoji, nech sú pekne zapotrošené v telefóne a pomaly som sa pustila do štúdia Goralov. Až keď som mala naštudovanú hromadu materiálov a ubehlo pár mesiacov, pustila som sa do prvých náčrtov. Fotky som stále nevyťahovala, chcela som aby bol vzor môj autorský, aby som nebola ovplyvnená vzormi iných autorov.

Moje náčrtky, ktoré som neskôr previedla do grafiky začali srdcom.
Srdcom ktoré symbolizuje lásku, ktorá je základom všetkého. Lásku k horám, k vlasti k žene i k sebe samému. Moje srdce je štíhle a vysoké ako goral sám, Je ako trojuholník, široké v pleciach a úzke v drieku. Má ostré hrany, lebo i pravý goral má „ostré hrany“ Veď ako by i mohol nemať, pri svojom ohnivom temperamente.

V našom goralskom vzore nechýba ani silný ochranný symbol, Svarga. Známa je však i pod inými názvami, ako je Perúnov kvet života, slnečný kruh či hexagram. Symbol staroslovanského boha Perúna, boha hromu a blesku, ktorý bol i ochrancom poľnohospodárstva. Šíril žiaru letného slnka a rozháňal mraky. Polia zlých a závistlivých ľudí trestal nákazou alebo ich zasypával krúpami. A pôvodným Goralom je tak blízky, nielen svojim temperamentom, ale i pre naliehavosť posledných, slnečných lúčov, kedy svižne schádzali z v vrcholkov končiarov či pre potrebu dobrej úrody v drsnom kraji.

Pred očami mám obraz gorala, slobodne a bez strachu skáčuceho po skalách, lezúceho na nedostupné štíty a nebojácne pozorujúceho krajinu pod sebou.A presne pre takých mužov je naša kolekcia Hej Goraľu, určená.

Pre hrdých, mužných a nebojácnych mužov.

V prvej časti kolekcii Hej Goraľu sme si pre vás pripravili kožený pánsky náramok.
Je možné si vybrať z troch farebných prevedení. Modrý, hnedý, alebo čierny náramok. Veľkosti náramku sú rôzne. Od 17cm, ktoré sú vhodné pre chlapčenskú rúčku až po 23cm, ktoré budú sedieť statnému mužovi. Zapínanie na náramku je z chirurgickej ocele je elegantné, magneticko-zasúvacie, vďaka čomu nehrozí, aby ste náramok počas dňa stratili.
Ak si nie ste istý veľkosťou náramku, neváhajte nám napísať, radi vám s výberom správnej veľkosti poradíme.

V kolekcii Hej Gorali sa nachádza i hrnček.

S úryvkom textu v slovenskom jazyku zo známej poľskej piesne:

Goraľu, cy či ne žaľ

Goralu,či ti nie je ľúto odchádzať z rodného kraja.Smrekových lesov i hôľ, i tých potokov striebristých, prečistých.Goralu, či ti nie je ľúto, goraľu, vráť sa do hôľ…

Hrnček je keramický a vďaka veľmi kvalitnej, ručnej potlači a kvalite triedy A+ je možné ho umývať aj v umývačke riadu, kde zvládne mnoho desiatok cyklov.

Objem hrnčeka je 330ml

Výška hrnčeka je 9,5cm

Priemer hrnčeka je 8,2cm

Je možné si vybrať z dvoch variánt a to s našim goralským vzorom vpredu a textom piesne vzadu, alebo s názvom kolekcie Hej Goraľu vpredu a textom piesne vzadu. V prípade záujmu, je v oboch prípadoch možné text piesne vynechať, alebo doplniť vlastným venovaním, menom či iným textom, alebo ho nahradiť vzorom z prednej strany hrnčeka.

Je možné si vybrať z dvoch variánt a to s našim goralským vzorom vpredu a textom piesne vzadu, alebo s názvom kolekcie Hej Goraľu vpredu a textom piesne vzadu. V prípade záujmu, je v oboch prípadoch možné text piesne vynechať, alebo doplniť vlastným venovaním, menom či iným textom, alebo ho nahradiť vzorom z prednej strany hrnčeka.

Dúfam, že Vás naša nová kolekcia, Hej Goraľu, zaujala, a že nepotrvá dlho a budeme vám môcť predstaviť jej pokračovanie.

Váš tím Tete-Art

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.