Plesové príhody a skúsenosti

Priatelia, verte-neverte, my sme ešte nikdy neboli na plese.

Naozaj, za celý život ani raz….

Prečo?

Nuž nešli sme si na to voľáko nájsť čas…

Naše zimy vypĺňa práca a lyžovačky.

A popravde, nevedeli sme ani tancovať.

Vďaka tomu, že ani jeden z nás na škole nemal povestný venček a ani jeden z nás nikdy nebol na žiadnej svadbe ani na žiadnej oslave kde by sa tancovalo tak sme v tomto ostali také nemehielka…
Minulý rok sme sme už ale museli zakročiť. Čakala nás vlastná svadba a ako by to bolo, keby ženích a nevesta netancovali? A tanec typu medveďku daj labku, sa nám osobne veľmi nepáči.

Zaťali sme teda zuby a relatívne na poslednú chvíľu pred svadbou sme sa predsa len prihlásili do tanečnej. Už to bude pomaly rok čo tam sporadicky chodíme. Schválne píšem sporadicky, pretože hoc je kurz raz do týždňa, nám sa kvôli práci nie vždy dá. Napriek tomu nás to veľmi baví a rozhodne v tom plánujeme pokračovať 🙂 Po skoro roku si síce nemôžeme povedať, že by sme bolí vynikajúci tanečníci, ale už si môžeme povedať, že vieme tancovať.

Vy ste už boli niekedy na plese?

Radi by sme sa s vami podelili o naše skúsenosti.

Pokiaľ ste už dáky ten bál absolvovali, tak môžete svoje vedomosti porovnať s tými našimi a zabaviť sa na našich začiatočníckych chybách a pokiaľ ste ešte na žiadnom neboli, možno vám tieto naše zážitky pomôžu vo vašich začiatkoch.

Tak si urobte pohodlie a užite si čítanie priatelia, nachystali sme si toho pre vás celkom dosť 🙂

Trampoty so šatami

Už niekedy v lete sme vedeli, že sa chceme zúčastniť dvoch plesov. Hasičského v našom meste a Valentínskeho v Bojniciach.

Zhruba v polke jesene sme sa dozvedeli aj presné dátumy plesov a pri tom Bojnickom aj jeho tématiku.

Tohtoročná téma plesu v Bojniciach bola Ľadové kráľovstvo.

No, ale viete ako…

Je jeseň, vonku je ešte teplo do zimy ďaleko a vy máte obrovské množstvo práce a proste nemáte čas riešiť dáky ples.

Príde november, a náhodou natrafíte na internete na veľmi pekné šaty, pretože vám ich reklama na sociálnych sieťach ponúkla. Nedá vám to rozkliknete ju a kocháte sa a zrazu naďabíte na úplne krásne šaty ako stvorené pre vás…

 

A čo urobíte?

Nekúpite ich.

Prečo?

No lebo…

…lebo sa najskôr musíte zmerať…

…lebo najskôr chcete ešte pogoogliť aj iné stránky so šatami…

…lebo idú Vianoce a vy máte stále veľa roboty a ako handmade výrobcu vás jej čaká ešte viac….

…lebo času je stále dosť….

Ako to dopadne?

Samozrejme, že ich stihnú do doby kým sa k tomu dostanete vypredať.

Samozrejme, že ich žiaden iný obchod nebude mať.

Čo urobíte potom?

No znechutene sa na to na chvíľu vykašlete aby ste si premysleli, čo ďalej a popri tom už ozaj idú Vianoce a práce vám pribúda a času na riešenie čohokoľvek iného rapídne ubúda. Napriek tomu si nájdete trochu času a na zahraničnom webe objavíte krásnu tylovú mega-maxi sukňu, ktorá by bola dobrou náhradou za vypredané šaty. Skontaktujete sa s predajcom, sukňu hneď objednáte a už len čakáte.

Jéééj Vianoce!

Pre Vianocoholika ako som ja to znamená absolútnu vianočnú pohodu, veget a samozrejme je to začiatok lyžiarskej sezóny, teda stále nie je čas riešiť dáke šaty.

Po Novom roku si ale uvedomíte, že jáááj veď do plesov je mesiac a vy ešte nič riadne nemáte nachystané…

Zahraničný predajca však tvrdí, že sukňu ušil a odoslal. A tak k nej začnete zháňať zbytok. Nové tanečné topánočky, krajkované bodyčko, vyšívaný opasok a motýlika, partu a samozrejme budeme potrebovať šperky. Ale tie si samozrejme vyrobíme samy. Bodyčiek som objednala viac a nechala si len jedno, to ktoré najlepšie sedelo a aj tak ho bolo treba dať upraviť šikovnej krajčírke. Hoc ich predáva slovenský e-shop tak je to made in China a presne tak to bolo aj ušité….

Už máme doma jeden vyšívaný opasok s motýlikom, a chceli sme si tam dať urobiť aj druhý, ale žiaľ kočka, ktorá ich robí má zdravotné problémy a tak sme museli hľadať ďalej. Našťastie na Sashe.sk nájdete takýchto vecí neúrekom a my sme zvolili pani ktorá vyšíva strojovo.
Ručná výšivka je naozaj krásna a my si veľmi vážime tých ktorý sa jej venujú, no žiaľ nás tlačil čas, a ručná výšivka nie je hotová zrovna lusknutím prstov.

Opasok s motýlikom prišli do týždňa. Kvalita super, výšivka pekná, ale motýlik nebol motýlikom no doslova mašľou…. Bol obrovský. Našťastie som prišla na to ako ho zmenšiť a o zbytok sa postarala krajčírka.
Pani nemala v popise uvedený jeho rozmer a ja už vďaka tomu viem, že do budúcna už motýlika bez predošlej konzultácie s predajcom neobjednám.

Tanečné črievičky prišli včas, no zato sukňa zo zahraničia nedorazila.

Predajca nás odžubal….

Peniaze od neho nebol problém získať nazad, ale čo z toho keď sa blíži termín prvého plesu a vy si naň nemáte čo obliecť?

A tak opäť sadáte za pc a opäť googlite. Ako zázrakom nájdete obchod v ktorom ste nikdy neboli a nájdete tam presne tie šaty po ktorých ste túžili a stihli vám ich vypredať. Neváhate ani minútu a hneď ich objednáte a zaplatíte. Rovno aj napíšte do daného obchodu aby ste mali istotu. Tam vám pani povie, že vám šaty do týždňa prídu. Tešíte sa teda ako malé decko i keď to znamená, že musíte dať ušiť nového motýlika a opasok, pretože to farebne nebude sedieť. Tento krát, sme volili strojové vyšívanie a krajčírstvo v našom meste aby sme nečakali na dodanie a zároveň si mohli ukorigovať veľkosť a tvar motýlika.

Čo sa však stane po týždni?

Pravdaže sa vám ozvú z obchodu, že šaty vám neposlali, lebo ich nemajú… Ako je možné, že niekto predáva niečo čo nemá, ako je možné, že mu trvá týždeň, aby zistil, že to nemá?! Juj!

A vám už ozaj horí pod riťou…

A už neviete čo ďalej, tak zablúdite aj na Bazoš, kde nájdete tie prvé, vypredané šaty po ktorých ste tak túžili. Dokonca ich majú v dvoch veľkostiach a ak vám nesadne jedna mala by vám druhá. Šaty sú úplne nové, ale sú o 40€ drahšie. To je teda dosť, a nemáte ani možnosť ich vrátiť ak vám nesadnú. Pretože viete ako, môžu vám byť dobré rozmerovo, ale vôbec vám nemusí sadnúť strih… Skúsili sme sa dohodnúť s predajcom, na vrátení v prípade, že by nastala táto situácia, ale nesúhlasil.

Rozhodli sme sa teda, že to nebudeme riskovať, a že teda pôjdem na oba plesy v tom istom. Na jeden ples som totižto mala veci v podstate doma. Dákeho módneho fopá som sa zrovna nebála, keď už pre nič iné tak preto, že oba plesy sa konali v inom meste, ale obávali sme sa, že nám v čistiarni nestihnú veci vyčistiť včas, poprípade, že niečo roztrhneme a nebude sa to dať opraviť tak aby to nebolo vidno.

Akcie na ktoré sme sa chystali boli dva víkendy po sebe, takže by nebola šanca riešiť náhradu keby sa niečo také prihodilo. Už som bola však tak znechutená, že som sa rozhodla toto riziko podstúpiť.

Vyplatilo sa…

Aké teda boli naše outfity ?

Vojtík nahodil svoj svadobný modrý oblek, ktorý mu perfektne sedí. Tým, že si obaja potrpíme na to aby sme boli zladený, sme tiež so značným úsilím zadovážili tmavofialovú košeľu, aby ladila s mojou sukňou. Motýlika sme mu dali taktiež vyšiť u nás v meste.

Ja som použila čipkované body a folklórnu sukňu od Champeriko.

Rok dozadu som si ju dávala u Kiki z Champeriko ušiť, aby som ju mohla použiť po polnoci na svojej svadbe. To žiaľ nevyšlo, pretože vtedy som k tomu nezohnala vhodný vrch. A tak rok stála sukňa v šatníku. Vedela som však, že jej čas príde. Bola by veľká škoda keby nie. Kika, tieto sukne dáva potlačiť a šije v modrej farbe. Mne ju však na želanie urobila fialovú a a tiež mi zmenšila trochu vzor.

Našej šikovnej pani krajčírke sme ju dali dodatočne ešte mierne upraviť.
Trochu sme ju zúžili, zvýšili hrúbku opasku a podšili ju tmavofialovým saténom. To sme urobili preto, lebo som sa pod sukňu rozhodla dať ešte dvojkruhovú spodničku vďaka čomu sa sukňa krásne roztvorila a stála naprosto elegantne, no zároveň sa tak aj trochu skrátila keď som si obula opätky takžemi bola krátka. Saténovy pás to však všetko vyriešil a zároveň pomohol sukni k ešte väčšej elegantnosti.

Parta

Ja som svojou závislosťou na kvetinových čelenkách a partách povestná. Bez nich proste von nejdem. Niekomu sa to páči, inému nie. Mnohý krútia hlavami, poklepkávajú si na čelá…No mne to žily netrhá. Mne sa to páči, manželovi sa to páči a ostatným sa nemusí…

Samozrejme teda parta na ples musí byť.

Mojou dvornou čelenkárkou sa pred pár rokmi stala Ľubka, ktorá vystupuje pod značkou Drôtiková.

Pôvodný plán bol, že ku každému outfitu bude iná ozdoba do vlasov. Nevyšlo to však a Ľubka si s tým všetkým prešla so mnou, pretože sme boli stále v kontakte a priebežne to konzultovali.

Nakoniec to ostalo pri jednej poriadnej parte.

Ľubka sa náramne potešila, že som jej nechala voľnú ruku vo veľkosti a mohla mi tak konečne urobiť riadnu partu, pretože väčšinou ju krotím, nakoľko na každodenné nosenie chcem len nižšie čelenky.

Zas a znova musím konštatovať, že sa prekonala a vytvorila hotové veľdielo.

Parta má skvelý tvar a výborne sedí a drží na hlave aj pri tancovaní. Splnila fialovo bielu farebnosť a pridala aj strieborné stuhy a krajky aby ladili ku tanečným sandálkam a zároveň parta spĺňala tému bojnického plesu, Ľadové kráľovstvo. Pri bližšom pohľade vidno, že sa s ňou poriadne vyhrala keď ju doplnila o rôzne zamrznuté gorálky, krištáliky a retiazky.

Parta prišla krásne a originálne zabalená ako vždy (nedočkavosť mi nedovolila to cvaknúť nerozbalené) a našli sme si aj milý darček.

Proste skvelo odvedená práca!

Šperky

Už dlho sa pohrávame s myšlienkou vytvoriť exkluzívnu radu šperkov a doplnkov. Vhodnú predovšetkým na svadby, plesy, oslavy a rôzne špeciálne príležitosti. Dúfali sme, že sa nám k tomu podarí dostať v priebehu minulého roka, kedy sme si vyrábali takéto krasotinky na našu svadbu. Žiaľ množstvo práce nás k tomu nepustilo. Postupne sme si však začali zháňať nových dodávateľov a materiál, ktorý k tomu budeme potrebovať. V hlave sa mi rodí kopec nápadov, čo a ako by sa dalo urobiť, a tak nakresliť si predlohu toho aké doplnky budem chcieť na ples nebol problém.

Ešte si tak vravíme, však čo, do hoďky, dvoch to máme hotovo…

Takéé veľké lobogo a nie hotovo.

Celý deň, nám trvalo kým sme si urobili vlastné šperky. Ples sa začínal o 19:00 a len o 18:40 sme dokončili Vojtíkove manžety…

Boli plány, že sa aj riadne pofotíme, však to bude náš prvý ples, no boli sme radi že sme stihli prísť včas…

V každom prípade, mne sme vyrobili visiace retiazkovo korálkové náušnice a atypický náhrdelník z niekoľkých lôžok, retiazky a gorálok a pre Vojtíka sme vyrobili manžety a brošňu s retiazkami na sako.

Vzor sme si vytvárali úplne nový tak aby farebne ladil a zároveň sa hodil aj k sukni, ale aj spĺňal tému ľadového bálu. Celkovo sme sa naše kraostinky snažili poňať tak zamrznuto a elegantne.

Musíme sa priznať, že sa nám naše novinky veľmi páčili.

Vytvorili sme ešte jednu sadu, pre otcovu priateľku. Tá bola v úplne inej farebnosti, inom vzore a úúúúplne inak vyskladaná a vykorálkovaná ako tá moja a tiež bola neskutočne krásna.

Obe sady sa páčili nielen nám, ale aj ostatným hosťom, dokonca tak, že som skoro odišla bez nej. Jedna pani ma silou mocou chcela presvedčiť aby som jej túto novinku predala.

Bavilo nás vytvárať takéto exkluzívnejšie šperky a doplnky, takže sa rozhodne máte na čo tento rok tešiť.

Chystáme pre vás veľké veci!

Na plese netreba vedieť tancovať

Keby sme len tušili… Ale my sme netušili 🙂

Po našej tohtoročnej skúsenosti kedy sme absolvovali dva plesy, oba z úplne iného súdka, sme usúdili, že na taký ples vám vôbec netreba vedieť tancovať.

Býva tam také obrovské množstvo ľudí, že na tanečné kreácie pozostávajúce s náročných a vizuálne krásnych choreografií nie je vôbec priestor. Väčšinou ani len na základný valčík nie je priestor. A DJ či kapela vlastne skoro vôbec nehrá nieaký Waltz. Čo na plesoch frčí je niečo ako Šláger čiže Senzus a spol, ľudovky a samozrejme moderné „disko“ songy.

Takže to čo sa na plesoch tancuje, je väčšinou taká Trci polka ako to nazval náš kamarát. Ani Polka ani Valčík, také niečo medzi, čo vás zrejme v žiadnej tanečnej škole nenaučia, ale napodiv to všetci vedia. Nevieme síce akým zázrakom, no dá sa to tancovať na všetko…

Áno, možno si vravíte, že na moderné songy si dáte dáky ten Jive, Salsu, Sambu, Rumbu, Blues a samozrejme nesmieme chýbať Cha-Cha a Disco Fox…

No, áno, rytmus aby ste mohli tancovať tieto Latinskoamerické tance na plese určite bude. Čo na ňom, ale zrejme nebude je priestor.

Podľa nášho malého prieskumu je väčšina sál je stavaná tak na 100-170 osôb. Dokážu vás tam pohodlne usadiť a všetko vypadá super, kým sa všetci nenahrnú na parket kde je priestor tak pre necelú polovicu hostí… Takže ste tam trošku ako kuželky a ozaj môžete zabudnúť aj na takú Polku po kruhu.

To čo píšem pochopiteľne nie je pravidlo, určite sa dá nájsť ples kde je veľký parket a kde si môžete vyskúšať čo ste sa naučili na hodinách tanečnej, len chcem povedať, že takých plesov asi veľa nebude…

A to hlavné čo tým všetkýmchcel básnik povedať je, že pokiaľ odkladáte svoju účasť na niektorom z plesov len preto, že neviete tancovať tak ako sme to nevedeli my a ako sme preto plesy odkladali my, tak to nerobte, nestojí to za to!

Nenechávajte si veci na poslednú chvíľu. Ako ste mohli vidieť tak niekedy ani dva mesiace nemusia byť dostačujúce a Murphyho zákon ktorý hovorí, že : Všetko čo sa môže pokaziť sa pokazí, naozaj platí.

Naše heslo v Tete-Art ktorému podriaďujeme celú našu tvorbu hovorí: Nebuďte tuctoví, vykročte z radu.

Priatelia, nebuďte tuctoví, vykročte z radu. Nebojte sa ísť na napríklad aj na ples inak ako ste zvyknutý a ako je vaše okolie zvyknuté. Nebojte sa kombinovať a popustiť uzdu svojej fantázii. Na Sashe môžete nájsť nielen naše krasotinky, ale aj mnohé iné šperky, rôzne vyšívané opasky a motýliky pre pánov, čelenky a ozdoby do vlasov a všeličo ďalšie, vďaka čomu aj z obyčajných šiat môžete vykúzliť absolutne očarujúci, exkluzívny outfit aký nik iný nemá.

Neobávajte sa ísť na ples aj do iného mesta, kde to nepoznáte.

Nám sa to všetko vyplatilo.

V Bojniciach z nás nešli spustiť oči. Všetci sa pýtali organizátorov kto sme a z kade sme. Chodili za nami úplne cudzí ľudia či sa s nami môžu odfotiť.

Dávali sa s nami do reči. Vymieňali si kontakty a pozývali nás na rôzne ďalšie akcie. Zažili sme naprosto očarujúcu noc, spoznali obrovské množstvo nových ľudí, veľa sa smiali, hodne tancovali a rozprávali sa.

Plesy ktorých sme sa my mali tú česť tohto roku zúčastniť boli úplne odlišné. Ten prvý, Hasičský, na domácej pôde bol doslova taký bašável. Veľa známych, kamaráti, priatelia, uvoľnená atmosféra, skvelá zábava.

Druhý ples v Bojniciach, bol elegantnejší a pripomínal viac bál. Krásna výzdoba, živá hudba, vyberané jedlo a pitie.

Páčilo sa nám však na oboch a to hlavné na oboch sme sa perfektne zabavili a dokonca sa nám aj dáke tie tomboly podarilo povyhrávať :))

Takže priatelia, choďte plesať!

Neodkladajte to!

Odnesiete si kopec nových zážitkov 🙂

Tak, také sú naše prvé plesové skúsenosti.

Myslím, že tohto roku sa ďalšieho plesu už nezúčastníme, na začiatok dva stačili. Teraz sa plnou vervou ideme vrhnúť do novej exkluzívnej kolekcii a áno už teraz vymýšľame v čom povymetáme budúcoročné zábavy :))

PS: Určite sa však nespoliehajte len na plesového fotografa, nie vždy to musí dopadnuť zrovna na výbornú a urobte si aj pár vlastných fotiek (tiež sme sa už poučili)

Ostávame s pozdravom 😉

Váš tím Tete-Art

2 thoughts on “Plesové príhody a skúsenosti

  1. Pingback: Melicharova elegancia – Tete-Art | handmade šperky

  2. Pingback: Valentínsky ples – Tete-Art | handmade šperky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site is protected by reCaptcha and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.